IV EDYCJA SEMINARIUM LOKALNYCH ZAGROŻEŃ POWODZIOWYCH

2011-11-30

    Odbyło sie w poniedziałek 28 listopada 2011 r. w Mrzeżynie, w sali konferencyjnej przy hali sportowej ul. Tysiąclecia 32 A. Organizowane od 2007r. konferencje i seminaria pod egidą Rady „Bezpieczne Miasto Trzebiatów” oraz ZMiUW OT Gryfice adresowane jest do osób odpowiedzialnych za realizację zarządzania kryzysowego w jednostkach samorządowych poszczególnych szczebli, specjalistów w dziedzinie gospodarki wodnej i ochrony środowiska oraz kadry operacyjnej jednostek wg kompetencji.

Celem spotkania było:

  1. Omówienie aktualnych problemów związanych z lokalnymi zagrożeniami powodziowymi, podtopieniami i zagrożeniami pochodnymi.

  2. Prezentacja i wzajemna wymiana doświadczeń służb odpowiedzialnych za poszczególne etapy rozwiązywania problemów powodziowych, od prognozowania i fazy przygotowawczej do eliminacji skutków i odbudowy.

  3. Przedstawienie zagadnień prawnych i planistycznych w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom tego typu lub pokrewnych (w zakresie infrastruktury, programów profilaktycznych, itp.).

    Gospodarzem spotkania był Vice Burmistrz Trzebiatowa pan Bogusław Barański. Grono ekspertów w dziedzinie zarządzania kryzysowego bardzo wysoko oceniło działania gminy Trzebiatów w zakresie przeciwdziałania i zwalczania lokalnej powodzi i uciążliwych podtopień, które prawie corocznie nękają ten rejon. Występujący z ramienia Państwowego, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach Dr. Zenon Seweryn wyróżnił gminę Trzebiatów jako jedyną w powiecie która posiada kompleksowe plany sanitarno – epidemiologiczne na wypadek zagrożeń. Istotnie – gminne służby komunalne oraz Obrony Cywilnej mogą pochwalić się efektywnym przeciwdziałaniem i skutecznymi działaniami. Gmina nie kończy na działaniach doraźnych, ale działa planowo i długofalowo, realizując między innymi poważne inwestycje w infrastrukturze i planowaniu przestrzennym jak np. kompleksowe rozwiązania gospodarki wodno – ściekowej, czy odbudowa polderów przeciwpowodziowych i kanałów ulgi.

    Wielkim sukcesem mógł pochwalić się Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie Oddział Gryfice który kończy właśnie kolejny etap wielomilionowej inwestycji jaką jest odbudowa koryta rzeki Regi od Mrzeżyna do Trzebiatowa. Urobek z dna rzeki służy do podwyższenia wałów przeciwpowodziowych. Odnowiono też 96 % rowów melioracyjnych które poprawią retencję wód. W planie jest też lansowana od wielu lat budowa dużego węzła wodnego na Redze w okolicy Kłodkowo – Gąbin. Jak ujawnił pan Wojciech Grzymkowski – zarządzający portem w Mrzeżynie – spodziewana jest poważna przebudowa i pogłębienie kanału portowego.
    W spotkaniu tradycyjnie uczestniczą uczniowie i słuchacze szkół o profilu ratowniczym. W tegorocznej edycji byli to uczniowie klas II LO TOM w Gryficach i miejscowego gimnazjum.


Józef Brzeziński KP PSP Gryfice 

 

 

do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone

Powered by PETRO