BŁĘKITNY PATROL

2010-03-05

Dnia 24 lutego 2010 r. w Publicznym Gimnazjum w Mrzeżynie odbyło się, w ramach programu „Bezpieczne Miasto”, szkolenie prowadzone przez ratowników szczecińskiego WOPR-u, pod kierownictwem pana Apoloniusza Kurylczyka. Celem szkolenia było przybliżenie gimnazjalistom zasad udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego przebywania nad wodami. Na początku wszystkie klasy gimnazjum zebrały się na sali gimnastycznej. Tam pokazano nam, jak szybko udzielić pierwszej pomocy osobom, które przestały oddychać i są nieprzytomne. Następnie podzielono nas na grupy. Każda z grup miała odwiedzić cztery stacje, w których o bezpieczeństwie nad wodami i udzielaniu pierwszej pomocy mówili nam p. Justyna, p. Maciek p. Adam i p. Apoloniusz.
Na pierwszym stanowisku jeden z ratowników (pan Adam) opowiedział nam o bezpiecznych kąpieliskach i o tym, jak „Błękitny Patrol” działa w pobliżu zbiorników wodnych np.: basenów, jezior, itp.. Pan Adam opowiadał obrazowo o swojej pracy. Dokładnie wyjaśnił nam, w jakich miejscach nie wolno pływać, że nie warto skakać „na główkę’ do zbiorników wodnych, w których nie widać dna.
Następnym „przystankiem” była klasa, gdzie mogliśmy spróbować nauczyć się reanimować osobę, która nie oddycha i straciła przytomność. W klasie podzieliliśmy naszą grupę na dziewczynki i chłopców. Dziewczyny ćwiczyły reanimacje z panią Justyną, a chłopcy z panem Maćkiem. Na początku ćwiczyliśmy na manekinie osoby dorosłej, każdy z nas musiał nauczyć się zasad przywracania akcji serca. Następnie pani Justyna dała nam fantomy: chłopca w naszym wieku (12-13 lat) oraz niemowlęcia, byśmy mogły spróbować, jak ratuje się nieprzytomne dzieci.
W sali gimnastycznej gdzie uczyliśmy się, jak pomóc osobie, która wpadła do wody i nie potrafi wyjść na brzeg. Ćwiczenie wykonywaliśmy w parach, jedna osoba stała w obręczy, a druga rzucała jej linę, by ją „uratować” nie narażając własnego życia. Zasady ratowania osób przekazał nam pan Apoloniusz. Co jakiś czas zmienialiśmy się miejscami z partnerem.
Na koniec pan Maciek opowiedział nam o pracy WOPR-u. Dowiedzieliśmy się, co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem i jakie są pozytywne aspekty wykonywania tego zawodu. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną o pracy ratowników WOPR uSzkolenie było interesujące. Każdy z uczniów mógł się nauczyć udzielania pierwszej pomocy. Być może i my uratujemy jakiegoś człowieka. Obyśmy nie musieli korzystać z tych umiejętności!

Joanna Sypniewska

 

 

do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone