Międzynarodowe Zawody Strażackich Sikawek Konnych - Trzebiatów 2007

2007-06-16

W sobotę, 16 czerwca 2007 r., Trzebiatów kolejny raz gościł drużyny startujące w Międzynarodowych Zawodach Strażackich Sikawek Konnych.

Widać było, że Św. Florian czuwał nad organizatorami zawodów, co podkreślała rekordowa, kilkutysięczna publiczność zgromadzona na Stadionie Miejskim w Trzebiatowie, gdyż ulewny deszcz przestał padać na 2 godziny przed rozpoczęciem zawodów, a drużyny przywitało piękne słońce wychodzące zza chmur, co pozwoliło rozegrać te zawody we wspaniałej atmosferze, której nie zachwiała ostra, sportowa rywalizacja.

Zawody poprzedziła, zgodnie z tradycją, uroczysta parada uczestników zawodów ulicami Trzebiatowa, od Kościoła p/w Macierzyństwa NMP do Stadionu Miejskiego w Trzebiatowie, prowadzona przez jeźdźców na koniach, 2 policjantów z KM Policji w Szczecinie oraz jeźdźców ze Stadniny Koni w Nowielicach, jednego w mundurze strażaka – ochotnika, w asyście dwóch dżokejek w strojach muszkieterów. Prawie kilometrową kolumnę uczestników zawodów prowadziła Orkiestra Garnizonowa Szczecin. Przemarsz kawalkady uczestników zawodów, kilkunastu wspaniałych zaprzęgów z sikawkami konnymi, sikawkami przenośnymi, prowadzonej przez pluton honorowy strażaków – podhalańczyków z OSP Jordanów, ekipę górali w regionalnych strojach z OSP Szczawnica, strażaka w stroju św. Floriana z OSP Grójec Wielki oraz "strażacki rower" z 1911 roku z FFw Wandlitz, kierowany przez Komendanta Lutza Bernerta, spotkał się z wielkim zainteresowaniem mediów oraz ogromną owacją licznie zgromadzonych wzdłuż trasy parady mieszkańców Trzebiatowa i okolic.

Ceremonię otwarcia zawodów rozpoczął Dowódca uroczystości, Naczelnik OSP Trzebiatów, dh Wojciech Paluszkiewicz, który złożył meldunek o gotowości do zawodów dla Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie, dh Sławomira Ruszkowskiego (Burmistrza Miasta i Gminy Trzebiatów), który serdecznie przywitał przybyłe na zawody drużyny a zawody otworzył Starosta Powiatu Gryfickiego, Pan Kazimierz Sać.

W tym roku organizatorami zawodów byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebiatowie, Gmina Trzebiatów oraz Powiat Gryficki, przy współudziale Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryficach, a zawody objął patronatem Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Szczecinie. Zawody tegoroczne dofinansowane zostały przez Unię Europejską w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA (Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pomerania).

Organizatorzy zawodów zapewnili w tym roku ich rekordową obsadę, goszcząc prawie 400 zawodników z Polski i zagranicy, z czego ponad 300 uczestników zawodów było zakwaterowanych przez 3 dni w nadmorskim Mrzeżynie.

W zawodach ogółem wzięło udział 40 drużyn, 23 męskie, 9 kobiecych oraz 8 w kategorii oldboyów, reprezentujących 6 województw: województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie, małopolskie oraz 1 zagraniczna, z FFw Wandlitz w Niemczech.

Zawody odbyły się według tradycyjnego regulaminu, sporządzonego na podstawie regulaminu Zawodów Krajowych w Cichowie, czyli startujące drużyny musiały pokonać tor przeszkód oraz wykonać ćwiczenie bojowe, które polegało na sprawieniu linii ssawnej i linii gaśniczej, uruchomienie sikawki i strącenie "ognika" strumieniem wody.

Wśród aplauzu i dopingu kilkutysięcznej publiczności, wspaniale bawiącej się na trybunach trzebiatowskiego stadionu, wystartowały najpierw drużyny kobiece. W wyniku zaciętej rywalizacji wygrała drużyna z OSP Golinka (woj. wielkopolskie), przed drużynami z OSP Sworawa (woj. łódzkie) i OSP Jaromierz (woj. wielkopolskie). Trzeba przyznać, że w tej konkurencji drużyny kobiece prezentowały umiejętności porównywalne z drużynami oldboyów a w rywalizacji z drużynami męskimi część z nich byłaby w pierwszej dziesiątce klasyfikacji.

W rozgrywanej pierwszy raz podczas naszych zawodów kategorii oldboyów (zawodnicy po 40 roku życia) zwyciężyła drużyna z OSP Sworawa, przed OSP Raszyn (woj. mazowieckie) oraz OSP Jordanów (woj. małopolskie).

Rywalizację męską zdominowała drużyna OSP Sworawa z woj. łódzkiego, kilkukrotni zwycięzcy zawodów z Cichowa, doskonale przygotowana, posiadająca pompę o wyjątkowej mocy. Pozostałe miejsca na podium zajęły drużyny z woj. wielkopolskiego, OSP Grójec Wielki i OSP Sworowo. Na podkreślenie zasługują bardzo dobre miejsca drużyn z Gminy Trzebiatów, drużyny z OSP Mrzeżyno, która zajęła 5 miejsce oraz OSP Trzebiatów (gospodarzy i organizatorów zawodów), która zajęła 6 miejsce na ponad 20 drużyn.

Puchar dla drużyny zagranicznej otrzymała ekipa z FFw Wandlitz. Puchar i nagrodę za najładniejszy zaprzęg otrzymał zaprzęg z OSP Tuchorza a puchar i nagrodę dla drużyny, która pokonała największą ilość kilometrów aby dojechać do Trzebiatowa, otrzymała drużyna z OSP Szczawnica (woj. małopolskie).

Wszyscy uczestnicy zawodów podkreślali bardzo bogaty program pobytu na terenie Gminy Trzebiatów, zarówno w Mrzeżynie, jak i w Trzebiatowie, sprawną organizację zawodów, atrakcyjność nagród (m.in. dwie łodzie ufundowane przez firmę Technic Industry z Trzebiatowa, za I miejsce w kategorii męskiej i kategorii kobiet oraz weekend dla 16 osób w kategorii oldboyów, do wykorzystania w ekskluzywnym Centrum Zdrowia, Urody i Rekreacji "Geovita" w Mrzeżynie) oraz bogaty program pobytu na gościnnej ziemi trzebiatowskiej. Należy bowiem zaznaczyć, że organizatorzy nie pobierali od drużyn tzw. "wpisowego" oraz zapewniali drużynom bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na czas pobytu Trzebiatowie (zakwaterowanie w nadmorskim Mrzeżynie), tj. od piątku do niedzieli, jak również przygotowując wiele atrakcji, z zabawą integracyjną włącznie, a tego chyba nikt inny w Polsce, w tego typu zawodach, nie zapewnia. Wszystko to, jak mówili uczestnicy zawodów, pozwala nawiązać nowe kontakty i przyjaźnie, konsoliduje środowisko strażackie, pozostawia wspaniałe wrażenia i wszyscy zgodnie zapowiedzieli swój przyjazd za rok. Na zakończenie zawodów wszyscy uczestniczyli we wspólnej zabawie do późnych godzin nocnych.

Już teraz cieszy nas to, że nasz wysiłek organizacyjny jest doceniany przez publiczność, mieszkańców Trzebiatowa, Gminy Trzebiatów i Powiatu Gryfickiego, obserwatorów zawodów, startujące w zawodach drużyny. Dominują w ich wypowiedziach głosy, że ta impreza na trwale wpisała się w kalendarz imprez organizowanych na terenie Gminy Trzebiatów i staje się powoli sztandarową imprezą Gminy Trzebiatów, docenianą w kraju i zagranicą.

Za możliwość zorganizowania tych zawodów, za pomoc w kultywowaniu historii i tradycji ruchu strażackiego, za pomoc w promocji gminy i powiatu, w imieniu organizatorów zawodów serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom, których lista jest bardzo długa (około 30 firm, ośrodków wypoczynkowych itp.). Będziemy bardzo wdzięczni jeśli nasze podziękowania dla tych sponsorów będą opublikowane w prasie.

Jako Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebiatowie, jednego z głównych organizatorów tej imprezy, pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tych zawodów, a szczególnie tym osobom, które wspólnie ze mną i druhami OSP Trzebiatów poświęciły mnóstwo czasu aby zawody te mogły odbyć się w tak wspaniałej atmosferze, a cała impreza, włącznie z zawodami mogła mieć tak bogaty program. Dziękuję dla pomysłodawcy rozgrywania tych zawodów w Trzebiatowie, tegorocznego Sędziego Głównego Zawodów, dh Józefa Kołodyńskiego – Komendanta Gminnego OSP w Trzebiatowie; dziękuję Zdzisławowi Mieszczyńskiemu – Kierownikowi Referatu Promocji UMiG Trzebiatów, Ilonie Jaworskiej i Agnieszce Chłopik z Powiatowego Centrum Marketingu przy Starostwie Powiatowym w Gryficach, bryg. Edwardowi Pruskiemu – Komendantowi Powiatowemu PSP w Gryficach, Tomaszowi Białemu – Kierownikowi Projektu; jak również wszystkim druhom z OSP Trzebiatów oraz OSP Mrzeżyno i OSP Gołańcz Pom., pomagającym podczas trwania zawodów i imprez towarzyszących.

Publiczności, uczestnikom zawodów i gościom mówimy głośno – do zobaczenia za rok!!!


Prezes OSP Trzebiatów
asp. sztab. Arkadiusz Baniak


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone