Wskazówki o wągliku

Co to jest wąglik?

Wąglik jest chorobą spowodowaną przez bakterie zwaną Bacillus anthracis. Jest to choroba, która istnieje od setek lat i może naturalnie pojawić się zarówno u zwierząt jak i w ciele ludzkim w różnych częściach świata włączając w to Azję, południową Europę, części Afryki oraz Australii. Bakterie wąglika mogą przetrwać w środowisku w postaci zarodników. Najczęściej spotykaną formą wąglika jest forma ciemnych ran tworzących się na skórze, z których wywodzi się ich nazwa. Anthrax z greckiego znaczy węgiel.

Co właściwie obecnie się dzieje?

Kto tworzy uaktualnione raporty, kiedykolwiek pojawi się wąglik lub każdy inny rodzaj infekcji na własnych stronach internetowych.

Czy istnieje tylko jeden rodzaj wąglika?

Istnieją trzy rodzaje wąglika, każdy ma inne objawy:

  • Tzw. Skórny (z objawami na skórze) - jest to najczęściej występująca forma wąglika. Najczęściej atakuje ludzi, którzy są zranieni. Kiedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu bakterii z raną lub obtarciem skóry. W rezultacie czego bardzo szybko powstaje swędzący guz, który gwałtownie przemienia się w czarną ranę. Niektórzy ludziom mogą wtedy dolegać również: ból głowy, mięśni, gorączka oraz wymioty. W przypadku tego rodzaju wąglika należy postępować bardzo szybko. Bardzo istotna jest szybka i właściwa diagnoza oraz pomoc lekarska.
  • Wąglik rozwijający się w żołądku pochodzi od spożywanego, zarażonego mięsa zwierzęcego. Powoduje to początkowe objawy podobne do tych jakie występują przy zatruciu, ale te powodują bardzo silny ból brzucha, wymioty krwią, oraz gwałtowne biegunki. Bardzo istotna jest szybka i właściwa diagnoza oraz pomoc lekarska.
  • Najgroźniejszą odmianą wąglika jest rodzaj ludzkiego wąglika występujący pod nazwą "wąglik wdychany", lub "wąglik płucny". Chociaż rzadko spotykany, jest on odmianą wąglika dotykającego ludzi, który obecnie wzbudza największe zainteresowanie. Ta forma wąglika występuje wtedy gdy osoba wystawiona jest na działanie dużej ilości zarodników wąglika rozpylonych w powietrzu, w czasie gdy go wdycha. Pierwsze objawy podobne są do zwykłego przeziębienia, ale szybko mogą one się zmienić na poważne problemy z oddychaniem, oraz objawy szoku. Bardzo istotna jest szybka i właściwa diagnoza oraz pomoc lekarska.

W jaki sposób nam zagraża i jak się przed nim chronić?

Bardzo dobre działanie mają tutaj antybiotyki. Antybiotyki muszą być jednak przepisane i brane w porozumieniu z lekarzem. Nikt nie powinien próbować brać antybiotyków aby chronić samego siebie bez poprzedniego skontaktowania się z lekarzem.

Czy istnieje szczepionka?

Istnieje szczepionka przeciwko wąglikowi, nie jest ona jednak dopuszczona do powszechnego użycia ponieważ nigdy nie była poddana odpowiednim testom na ciele ludzkim. Szczepionka ta jest czasami podawana ludziom, którzy z dużą dozą prawdopodobieństwa będą wystawieni na jego działanie ze względu na wykonywany zawód, np. pracownicy garbarni, czy personel wojskowy. Nie jest ona powszechnie dostępna. Nie jest również zalecane masowe jej używanie w celu uodpornienia.

Czy mogę się nim zarazić od innej osoby?

Wąglikiem płucnym nie można zarazić się w kontaktach międzyludzkich. Znaczy to, że osoba zarażona tym rodzajem wąglika nie może zarazić kolejnych osób. Nie występuje więc obawa zarażenia się tą chorobą od innej osoby. Wąglikiem płucnym można jedynie zarazić się bezpośrednio wdychając jego zarodniki. W przypadku wąglika skórnego istnieje niewielkie ryzyko zarażenia, zwłaszcza jeżeli zetkniemy się bezpośrednio z raną zainfekowanej osoby.

Czuję się słabo. Czy może to być wąglik?

Wyłącznie ludzie, którzy wystawieni byli bezpośrednio na działanie zarodników mogą zarazić się tą chorobą. Jeżeli czujesz się słabo, musisz udać się po poradę medyczną tak samo jak w każdym innym takim przypadku. W większości przypadków znaczy to wizytę u lekarza. Jeżeli będziesz chory, lekarz przepisze ci najodpowiedniejsze leki.

Czy muszę udać się do szpitala aby poddać się testom?

Każdy lekarz potrafi postawić właściwą diagnozę w przypadku chorób zainfekowanych oraz posiada uprawnienia do przeprowadzania niezbędnych testów. Jeżeli będzie istniała taka potrzeba, zostaniesz poddany wszystkim niezbędnym testom. Nie ma potrzeby udawania się do szpitala.

Boję się wąglika. Czy powinienem wziąć antybiotyk tak na wszelki wypadek?

Nikt nie powinien brać antybiotyków bez porozumienia z lekarzem. Antybiotyki mają bardzo silne działanie i są bardzo sprawnymi narzędziami, ale są przeznaczone do zwalczania bakteria, które powstają w wyniku specyficznej choroby. Jeżeli weźmiesz nieprawidłowy antybiotyk, nie jest to najlepsza droga do zwalczenia choroby jaka rozwija się w tobie.

Co powinienem zrobić w przypadku otrzymania podejrzanego listu lub paczki?

Rozsądek jest najważniejszy w takiej sytuacji. Nie otwarta koperta lub paczka przedstawia mniejsze ryzyko. Ryzyko wystawienia na działanie jest większe po otwarciu podejrzanej paczki lub listu. Niektóre kraje opracowały wskazówki na temat co należy robić w przypadku otrzymania tego rodzaju poczty. Można je uzyskać również przez Internet. Niektóre najważniejsze punkty podane są poniżej.

Co zawierają podejrzane listy lub paczki?

Niektóre charakterystyczne cechy, które powinny przyciągnąć uwagę przy podejrzanych listach lub paczkach takie jak:

Ślady proszku na zewnątrz. Są całkowicie nieoczekiwane, bądź też nadawca jest nam nieznany. Posiadają potwierdzenia bardzo dużej opłaty pocztowej, adres napisany jest odręcznie lub w niewłaściwy sposób, niewłaściwa nazwa lub bez imienia, albo występują błędy językowe w powszechnie używanych słowach. Są adresowane do kogoś kto już nie pracuje w danym miejscu pracy, bądź już nie mieszka w domu, lub mają stemple pocztowe z bardzo starą datą. Nie posiada adresu zwrotnego, lub posiada taki który trudno jest sprawdzić lub ustalić jego prawidłowość. Posiada nienaturalny ciężar, rozmiar, lub ma nienaturalne kształty (jest wybrzuszony). Posiada nienaturalną ilość tasiemek i wstążek. Jest oznaczony napisem ograniczony dostęp do nich takie jak: "osobiste", "poufne". Posiadają dziwny zapach lub plamy.

Co mam zrobić jeżeli otrzymam przesyłkę z wąglikiem?

Nie dotykaj listu lub paczki podejrzanej o zanieczyszczenie. Upewnij się, że uszkodzona lub podejrzana paczka jest odizolowana i natychmiast ogrodź skażoną powierzchnię. Upewnij się, że wszystkie osoby, które dotykały poczty umyły ręce w wodzie używając mydła. Sporządź list osób, które dotykały listu, lub koperty. Dołącz te informacje i przekaż je do osób kompetentnych. Umieść wszystkie rzeczy, które mogły mieć kontakt z podejrzaną paczką w worku foliowym i również udostępnij je do zbadania osobom kompetentnym. Tak szybko jak to możliwe weź prysznic używając starannie mydła. Powiadom swojego przedstawiciela opieki zdrowotnej.


Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone