Poradnik dla wszystkich

Nie ma uniwersalnych rad, dzięki którym można by ustrzec się przed napadem, porwaniem lub wymuszeniem rozbójniczym.

Jedną z najważniejszych zasad jest daleko posunięta ostrożność i umiejętność przewidywania. Należy też czasem przez moment spróbować myśleć kategoriami sprawcy przestępstwa.

Warto też pamiętać, że potencjalnymi ofiarami rozboju i kradzieży są nietrzeźwi. Kieszonkowcy działają w tłoku często sztucznie stworzonym. Bandyci najchętniej napadają w miejscach odosobnionych bez świadków po zmroku. Lepiej wybrać drogę dłuższą, ale bezpieczniejszą. Niezbyt rozsądne jest noszenie ze sobą większych kwot pieniężnych, biżuterii i zbędnych w danym momencie dokumentów. Przed wyjściem, odliczamy niewielką sumę, którą trzymamy w portmonetce, a resztę pieniędzy dobrze chowamy bądź zostawiamy w domu.

JEŻELI ZOSTALIŚMY NAPADNIĘCI NALEŻY NATYCHMIAST POWIADOMIĆ POLICJĘ I PRZEKAZAĆ WSZYSTKIE ZAPAMIĘTANE SZCZEGÓŁY !!!

Każda informacja może okazać się bezcenna. Nie wolno niszczyć, ani zacierać żadnych śladów czy też dotykać przedmiotów pozostawionych przez sprawcę.

Wsiadając do pociągu należy unikać przedziałów pustych, gdzie wyłączone jest światło lub siedzą osoby nietrzeźwe. Najbezpieczniej podróżować w towarzystwie osób starszych i małżeństw z dziećmi. Ostrożność należy zachować zawsze. Nigdy nie wolno przyjmować od nieznajomych żadnych napojów, słodyczy. Może znajdować się w nich środek nasenny lub odurzający. Nawet na krótko opuszczając przedział nie pozostawiajmy w nim dokumentów i pieniędzy w kieszeniach odzieży wiszącej.

Nie pozostawiajmy także bagażu bez nadzoru na peronie. Ryzykowne jest także pozostawianie go pod opieką osób obcych.

Złodzieje kieszonkowi działają wszędzie, ale najczęściej można ich spotkać na dworcach kolejowych, autobusowych, sklepach, masowych imprezach. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi.

Nigdy nie należy zapraszać do domu przygodnie poznanych osób. Pamiętaj, jeżeli będzie to przestępca, może w ten sposób zrobić wstępne rozpoznanie, podrobić klucze itp. Nie bądź naiwny i zachłanny. Propozycja zrobienia? dobrego interesu? może być tylko pozorna efektem będzie strata


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone