Bezpieczne mieszkanie

Okna "antywłamaniowe"

Szanowni Państwo! Jeśli zdecydujecie się na wstawienie w Waszym domu czy mieszkaniu okien PCV, dokładnie zapoznajcie się z rodzajem zamontowanych zamków. Niejednokrotnie okazało się, że włamywacze pokonywali rzekomo "antywłamaniowe" drzwi balkonowe tylko i wyłącznie poprzez wywieranie silnego nacisku na drzwi. Zasuwki uniemożliwiające otwarcie drzwi po zamknięciu ich klamką przesuwają się, i wchodzą w zamontowane blaszki. Tak zamknięte drzwi mają być odpowiednim zabezpieczeniem. Niestety - w wielu przypadkach okazywało się, że blaszki - tzw. "gniazda rygla zamka" są zamontowane w ościeżnicy za pomocą jednego wkręta miedzianego i wskutek działania siły ich "łby" ulegają pęknięciu, a co za tym idzie nie stanowią w praktyce żadnego zabezpieczenia przed włamaniem. Sprawdzajcie dokładnie przy zakupie, czy producenci dają gwarancję właściwości antywłamaniowych swoich produktów.

Jak uniknąć włamania do mieszkania?

  • Pamiętaj, że najlepiej zabezpieczysz posiadane przez siebie pieniądze, biżuterię, papiery wartościowe deponując je w banku. "Sprytne" skrytki na półce szafki pod ręcznikami, pojemniki na mąkę w kuchni czy za portretem dziadka są miejscami, do których na pewno zajrzy włamywacz.
  • Pamiętaj, że najlepszą rekompensatą poniesionych w wyniku włamania strat - jest ubezpieczenie go w firmie ubezpieczeniowej.
  • Zarówno Ty jak i Twoje dziecko nie powinniście w żadnych okolicznościach opowiadać
  • zarówno obcym jak i sąsiadom czy znajomym o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu , w którym je trzymamy. Szczególnie groźne są przygodne znajomości zawierane "przy kieliszku". Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie zapraszaj do mieszkania!
  • Jeśli mieszkasz w wolnostojącym domu zabezpiecz go poprzez zainstalowanie dobrego oświetlenia, domofonu i "cichego alarmu", który w przypadku włamania powiadomi Twoich sąsiadów (ze wzajemnością). "Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy.
  • Czy to w domku, czy też w bloku zawsze staraj się poznać swoich sąsiadów.
  • W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie aby uczulić na czyjąś obecność w mieszkaniu, które powinno być puste.
  • Poproś, aby sąsiedzi regularnie opróżniali skrzynkę na listy.
  • Spisz numery posiadanego sprzętu elektronicznego oraz znaki szczególne, jakie on posiada. Nanieś w dyskretnych miejscach sprzętu, tylko sobie wiadome oznakowanie. Dzięki temu łatwiej udowodnisz, że skradzione przedmioty stanowią Twoją własność. Sugerujemy sfotografowanie następujących rzeczy:
    • kolekcja znaczków pocztowych,
    • kolekcja monet,
    • antyki i biżuteria
  • Niech każda obca i dziwnie zachowująca się osoba (wyczekiwanie na klatce schodowej, kręcenie się bez celu przy drzwiach mieszkań) wzbudzi Twoją czujność. Postaraj się zapamiętać ich wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły wyglądu i ubrania, które później pomogą Policji w zidentyfikowaniu danej osoby.
  • Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować Ci jakiś towar. Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość.
  • Pamiętaj! Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem terenu przyszłego działania.
  • Pamiętaj! Typowe drzwi wraz z wkładkami patentowymi, podklamkowymi instalowane w blokach mieszkalnych, nie stanowią żadnej przeszkody dla włamywacza. Tylko atestowane zamki i drzwi mogą stworzyć przeszkodę, a co najmniej sporo wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i narazić włamywacza na zatrzymanie. Na rynku jest obecnie w sprzedaży ponad 150 różnego rodzaju zamków, jednakże tylko niewielka ich ilość posiada "Świadectwo Badań Kwalifikacyjnych", który to dokument jest wyznacznikiem ich jakości. Stosuj zamki o zróżnicowanej konstrukcji i zasadzie działania mechanizmów. Wskazanie jest zamontowanie łańcucha i wizjera. W sprzedaży są zamki połączone z akustycznym sygnałem dźwiękowym.
  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych umówionych miejscach. Nigdy nie powierzaj kluczy osobie mało Ci znanej i zakaż robienia tego dziecku. Drzwi nie są jedyną drogą, którą może wejść włamywacz.
  • W oknach proponujemy wymianę zwykłych klamek na takie, które umożliwiają odblokowanie ich od wewnątrz tylko przy użyciu klucza. Okna można zabezpieczyć folią antywłamaniową uniemożliwiającą wybicie szyby, roletami okiennymi czy kratami. Przy montażu krat należy pamiętać o ich kształcie - nie może ułatwiać wejścia włamywaczowi do sąsiadów mieszkających powyżej - jak po drabinie.
  • Pamiętaj, że włamywacz zanim zdecyduje się dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idzie na robotę w ciemno". Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić

W PRZYPADKU UJĘCIA SPRAWCY PRZESTĘPSTWA, WYKROCZENIA LUB CZYNU KARALNEGO - ZAPAMIĘTAJ:

  • nigdy nie zastępuj wymiaru sprawiedliwości i nie urządzaj samosądów. Takie zachowanie jest karane sądownie. Powiadom policję - jej przekaż ujętego sprawcę;
  • w miarę swoich możliwości udziel pierwszej pomocy przedlekarskiej osobie pokrzywdzonej - powiadom pogotowia Ratunkowe;
  • zabezpiecz miejsce zdarzenia i nie przemieszczaj oraz nie dotykaj narzędzi przestępstwa;
  • staraj się nie zacierać śladów na miejscu przestępstwa i do przyjazdu policji nie dopuszczaj do miejsca zdarzenia osób postronnych;
  • jeżeli możesz - ustal ewentualnych świadków zdarzenia i przekaż dane Policji.

Jak nie dopuścić do kradzieży pieniędzy z kasy fiskalnej?

  • każdy sprzedawca wie jak zabezpieczyć kasę przed otwarciem jej przez osobę postronną - przykładów nie podajemy, aby nie skusić ewentualnego chętnego. Chociaż wymaga to odrobiny zachodu, warto jednak poświęcić chwilkę czasu,
  • każdy sprzedawca musi być czujny, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych; należy zwracać szczególną uwagę na młodych ludzi, luźno (sportowo) ubranych w czapkach osłaniających twarz,
  • należy uważnie przyjrzeć się każdej osobie, która wzbudza naszą czujność, zapamiętać jak najwięcej szczegółów ubrania, sylwetki, koloru włosów, znakom szczególnym,
  • w przypadku kradzieży podnieść alarm, wybiec na ulicę, głośno krzyczeć i wzywać pomocy, wskazując oddalającego się sprawcę,
  • jak najszybciej wezwać policję.

Jak nie paść ofiarą oszustwa?

Nie bądź naiwny i zachłanny. Z reguły wszystkie propozycje super interesu są pozornie korzystne: tania złota biżuteria (nawet cechowana może okazać się zupełnie bezwartościowym tombakiem. Jeśli chcesz od kogoś coś kupić, poproś go o jakiś dowód tożsamości. Z tym, że oczywiście może ta mieć jakieś znaczenie w stosunku do rodaków, bo kto i gdzie będzie szukał cudzoziemca? Zresztą skąd możemy wiedzieć czy przedstawiane przez nich dokumenty są oryginalne?

Gdy mimo wszystko decydujesz się na transakcję, nie daj się zwieść pozorom strachu i związanego z nim pośpiechu ze strony osoby coś ci sprzedającej. Przy szybkich transakcjach możesz paść ofiarą tzw. przewałki, czyli otrzymać plik pieniędzy z dużym nominałem na zewnątrz, a małymi w środku.

  • unikaj wymiany walut poza bankami i kantorami
  • nie kupuj od przypadkowo napotkanych osób monet oferowanych jako złote.

Pilnuj dzieci

Uczul je, by nie przyjmowały żadnych przedmiotów od nieznajomych. Niech nie słuchają obietnic: "chodź ze mną, dostaniesz to, tamto, pokażę ci to i owo".

Przestrzeż je, by zawsze mówiły gdzie z kim, o której godzinie wrócą do domu.

Poinformuj dzieci, że w każdym przypadku powinny powiedzieć rodzicom o zaczepiających je osobach, wypytujących "co w domu o której wrócą rodzice? gdzie stoi wasz samochód"

Pilnuj się sam

Nie wpuszczaj do domu komiwojażerów, przedstawicieli firm usługowych - wcześniej ich legitymując. Nic dawaj zaliczek na poczet wykonania jakichś usług, zanim nic sprawdzisz (telefonicznie) czy rzeczywiście reprezentują konkretnie istniejącej firmy. Gdy nie masz telefonu, powiedz, e musisz się zastanowić, poproś o kolejną wizytę. Jeśli ów mężczyzna czy owa kobieta jest rzeczywiście osobą, za którą się podaje - przyjdzie, a ty zdążysz sprawdzić jego (jej) wiarygodność.

Zapomnij o takich formach łatwego zarobku jak trzy karty, czyli tzw. "benkle" Nie ma na świecie takiego, który wygrałby taki majątek, jaki zdaje się znajdować już w zasięgu ręki!!!

Nic kupuj na bazarach dziwnie tanich przedmiotów, mogą się późnij okazać skradzione. Stracisz je, nic odzyskując gotówki: takie jest prawo...

Jak działają kieszonkowcy

Ta kategoria przestępstw jest bardzo uciążliwa dla osób podróżujących, przebywających w miejscach zatłoczonych oraz - nieostrożnych. Jest to domena zawodowców. W tym fachu dla partaczy nie ma miejsca. Jedynie człowiek o bardzo wysokich zdolnościach manualnych może zostać "doliniarzem". Okradają oni wszystkich, nie wyłączając policjantów. Złodzieje kieszonkowi posługują się kilkoma technikami, z których najpopularniejszą jest "sztuczny tłok". Nagły ścisk przy wsiadaniu do środków komunikacji publicznej czy bufecie może być sygnałem, że kieszonkowcy są w akcji. Pomocnicy złodzieja popychają swą ofiarę w kierunku "robotnika", czyli właściwego złodzieja, a ten sprawnie obmacuje kieszenie i wyciąga zdobycz. Portfela czy portmonetki nie chowa przy sobie, lecz szybko przekazuje pomocnikowi, który natychmiast opuszcza miejsce zagrożone. Gdyby okradziony zorientował się, że stracił portfel, kieszonkowiec nie ma przy sobie żadnych kompromitujących go przedmiotów. Technika "na gołą rękę" polega na tym, że kieszonkowiec niejako przytula się do stojącego obok człowieka, badając jego reakcję na dotyk. Jeśli pozornie wykonywane niechcący szturchnięcia nie powodują żadnych reakcji ze strony współpasażera, kieszonkowiec w dowolnym momencie pozbawia go zawartości kieszeni. Kradną też "zza parkanu", a jest nim np. gazeta, płaszcz przewieszony przez rękę lub teczka, osłaniająca jedną z dłoni, tę, którą złodziej sięga do wewnętrznej kieszeni marynarki - oczywiście nie swojej! Innym sposobem posługują się "krawcy", używając żyletki lub skalpela do przecięcia torebki, reklamówki czy kieszeni. Nacięcie wykonywane jest w kształcie litery L, co znacznie ułatwia dyskretne wyjęcie portfela. Metoda "z marszu" stosowana jest w tłumie, kiedy idący człowiek zajęty jest torowaniem sobie drogi i nie zwraca uwagi na potknięcia oraz zderzenia z innymi ludźmi. Mistrzyniami w tej konkurencji są kobiety. Warto wiedzieć, że kieszonkowcy nim sięgną do cudzej kieszeni przeprowadzają własne rozpoznanie, np. w sklepie, przed kasą, w banku itp., aby zorientować się, kto posiada przy sobie większą kwotę pieniędzy, i w której kieszeni lub torbie ją przechowuje. Idą potem za swą ofiar, by w dogodnym momencie ją okraść. Własnych portfeli musimy pilnować sami. Do legendy przejdzie następująca historia: Pewien młody człowiek został okradziony przez kieszonkowca. Młodzieniec nie mogąc przeboleć straty miesięcznego zarobku wybrał się na fatalny dlań bazar ponownie. Do kieszeni włożył imponująco wypchany portfel, który żyłką przywiązał do ręki. W pewnym momencie, gdy pochylił się nad jednym ze straganów, poczuł szarpnięcie. Błyskawicznie się odwrócił i złapał za rękę zdezorientowanego złodziejaszka ... O czym rozmawiali, annały pogotowia ratunkowego milczą, obie strony konfliktu zresztą też...

Jak ustrzec się przed kieszonkowcem?

  • Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!
  • Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!
  • W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu!
  • Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości!
  • Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!
  • Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
  • Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!
  • Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!
  • Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!
  • Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!
  • Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!
  • Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!
  • W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm!

Jak rozpoznać fałszywe banknoty?

Dolary i marki

  • Nie kupuj obcej waluty od nieznanych osób. Jeśli już, to pamiętaj, że obce pieniądze mają znaki odróżniające je od fałszywych. U nas najczęściej sprzedaje się dolary i marki niemieckie.
  • Na wszystkich banknotach świata można wyczuć opuszkami palców tzw. staloryt, czyli wypukłość liter i cyfr. Jeśli banknoty są idealnie gładkie, to znaczy, że masz do czynienia z fałszywymi.
  • Banknoty dolarowe muszy mieć sieć widocznych w świetle włókienek czerwonych i niebieskich - jakby żyłek.
  • Fałszywe ich nie mają, bądź posiadają pociągnięte z wierzchu (a nie w banknocie!) flamastrem lub nadrukiem.
  • Od 1990 roku Amerykanie w banknotach 50 i 100 dolarowych wprowadzili nitkę identyfikującą z mikrodrukiem. Mikrodruk jest również widoczny gołym okiem wokół portretu, a czytelny pod lupą. Jeśli banknoty 50 i 100 dolarowe z datą emisji od 1990 r. do chwili obecnej, nie posiadają mikrodruku - są ewidentnie fałszywe. Warto też widzieć, iż nitkę zabezpieczającą można przy pomocy igły i pod lupą wyciągnąć. Oczywiście nie uczynimy tego z banknotem fałszywym, który takiej nitki nie ma.
  • Do tej pory za pieniądze nie do podrobienia uchodziły marki niemieckie. Gwarantował to słynny już pasek w kolorze platynowo - srebrnym w poprzek banknotu. Mało kto wie jednak, iż pasek ten raz wychodzi na powierzchnię banknotu, raz w nim znika, pozostając widocznym! To bardzo ważne, ponieważ zdarzają się już podrobione marki - z paskiem nie znikającym, lecz jednolicie pociągniętym.. Taki pasek może być namalowany srebrolem bądź ukazać się po prostu naklejonym paskiem srebrnej folii.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?

Oznakuj widoczne rower w firmie do tego upoważnionej.

Oznakuj niewidoczne, tj.

  • np. nanieś swoje inicjały lub inne znane Tobie znaki na siodełku, ramie, przerzutkach,
  • włóż kartkę ze swoimi danymi do wnętrza kierownicy, ramy, siodełka,
  • sfotografuj rower.

Przechowuj kartę gwarancyjnej w mieszkaniu, nie w schowku wraz z rowerem.

Nie przechowuj roweru na niezabezpieczonych kondygnacjach (balkony, loggie) oraz w pomieszczeniach piwnicznych (z reguły z ażurowymi, słabymi drzwiami).

W celu zminimalizowania strat - nie przechowuj wszystkich rowerów rodziny w jednym pomieszczeniu.

Nie kupuj roweru pochodzącego z niewiadomego źródła. Spisz umowę kupna - sprzedaży, w której będą zapisane dane osobowe sprzedającego. Niejeden dziś płacze, po dokonaniu bardzo "korzystnej" transakcji...


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone