ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA W CZASIE ŚWIĄT

2011-12-20

I. PODSTAWOWE ZASADY ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO PODCZAS ŚWIĄT I PRZERWY ŚWIATECZNO - NOWOROCZNEJ W SZKOŁACH

    W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy o wyłączeniu na czas przysłowiowego „garnka z bigosem” czy przypilnowaniu dzieci bawiących się zimnymi ogniami przy choince. Jakie mogą być tego skutki trudno przewidzieć…

    Przed przystąpieniem do ubierania choinki trzeba zadbać o to, aby ustawić ją we właściwym miejscu, czyli tak aby nie spowodowała pożaru od samego drzewka. Przede wszystkim należy zachować odstęp od różnego rodzaju piecyków, grzałek, słoneczek, termowentylatorów oraz oczywiście kominków. Bardzo ważne jest także, aby strumień ciepła wydobywający się z tych urządzeń skierowany był w przeciwną stronę niż choinka.

   Według przepisów odległość ta powinna wynosić minimum 50 cm. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby ten odstęp był większy. Ważne jest także, aby nie ustawiać choinki blisko zasłon i firanek. Nie ma to znaczenia czy jest to choinka prawdziwa czy sztuczna, gdyż obie palą się tak samo łatwo.
Jeżeli chodzi o oświetlenie choinki to najlepsze są lampki już gotowe – prosto od producenta, z odpowiednim atestem, dopuszczającym produkt na rynek. Przestrzegamy przed tzw. samoróbkami.

    Często przy choince zapalamy sztuczne ognie lub świeczki, dlatego kolejną ważną rzeczą jest stabilne ustawienie drzewka tak aby się nie przewróciło. Teoretycznie tzw. zimne ognie są bezpieczne, jeżeli zawieszone zostały pod gałązkami i ich nie przypalają. Wytwarzają one jednak wysoką temperaturę i w sprzyjających warunkach mogą wywołać pożar. Dlatego też nie należy ich spuszczać z oczu, a tym bardziej pozwolić nimi bawić się dzieciom bez opieki dorosłych.
    Gdyby coś się stało, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić w momencie zapalenia się choinki to wyłączyć z kontaktu światełka. Potem polewamy ją wodą lub używamy gaśnicy, posiadanie której w domach staje się coraz częstsze, tak jak czujek dymowych. Jeżeli widzimy, że pożar może się rozprzestrzenić, to niezwłocznie od drzewka trzeba usunąć wszystkie materiały łatwo palne oraz wezwać straż pożarną.

    Najlepiej byłoby zrzucić choinkę na podłogę i próbować ją zdeptać – oczywiście jeżeli nie ma dywanu.
Żywe choinki lepiej jest trzymać w doniczce lub wiaderku, gdyż wolniej wysychają a co się z tym wiąże, wolniej się palą.
Niebezpieczne mogą być także lampki zawieszane ostatnio na wolnym powietrzu. Ozdabia się nimi rosnące w ogródkach świerki i jodły i inne drzewka, a także wejścia do domów, okapy dachów i balkony.

    Girlandy różnokolorowych światełek wyglądają imponująco, ale zwróćmy uwagę, czy są one przystosowane do używania w tych warunkach. Nie mające właściwej izolacji lampki, które w pomieszczeniach mogłyby być niezawodne, po zamoknięciu na deszczu lub śniegu często „kopią”, a nawet mogą doprowadzić do porażenia prądem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest:

  1. Przechowywanie materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 50 cm od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 °C.

  2. Stosowanie na osłony punktów świetlnych materiałów palnych, z wyjątkiem materiałów trudno zapalnych i niezapalnych, jeżeli zostaną umieszczone w odległości mniejszej niż 5 cm od żarówkiII. BEZPIECZNE ŚLIZGAWKI

   Zbliża się przerwa świąteczna w szkołach, a tym samym czas wolny i wypoczynek dla dzieci i młodzieży. W tym szczególnym czasie, gdy aura sprzyja, przychodzą do głowy różne pomysły na zimową zabawę…

   Przypominamy, że zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie, gliniance lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod twoim ciężarem. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym, właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania.

Niech przyświeca nam zasada:

Chcesz pojeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk!!!

RADA KOORDYNACYJNA D/S PROGRAMU „BEZPIECZNE MIASTO” 

 

do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone

Powered by PETRO