BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY

2011-09-01

     1 września - po dwumiesięcznym odpoczynku - dzieci wracają do swych szkół. Dla siedmiolatków oraz niektórych sześciolatków jest to szczególnie ważny moment w życiu. Rozpoczynają naukę, usamodzielniają się, a w związku z tym - tak jak ich starsi koledzy - są narażeni na niebezpieczeństwo. Od dorosłych zależy zapewnienie dzieciom dogodnych warunków do edukacji, a przede wszystkim uprzedzenie o czyhających na nie zagrożeniach. To zadanie stoi nie tylko przed nauczycielami, ale także rodzicami. Należy ostrzec dzieci przed zjawiskiem „przemocy w szkole”, porozmawiać o korzystaniu w bezpieczny sposób z Internetu, a także wyjaśnić zasady prawidłowego postępowania w drodze do szkoły i ze szkoły.

     W sieci jest wiele stron poświęconych bezpieczeństwu dzieci w wieku szkolnym. Zamieszczone porady są skierowane do nauczycieli oraz rodziców. Szczególnie polecamy następujące witryny:

     Klub Bezpiecznego Puchatka

    Na tej stronie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci - prawidłowego zachowania na drodze, w szkole, domu, na podwórku czy odpowiedniego korzystania z Internetu. Porady są skierowane w szczególności do wykorzystania w pracy z najmłodszymi uczniami w formie scenariuszy lekcji. Materiały można pobrać bezpłatnie, i także użyć w celu samodzielnego opracowania z dzieckiem.

     Materiały edukacyjne

     Od 2006r. Polska uczestniczy w międzynarodowym programie Renault, pt.: „Bezpieczeństwo dla wszystkich”. Akcja jest skierowana do szkół podstawowych i jest poświęcona bezpieczeństwu na drodze. Ze strony można bezpłatnie pobrać materiały edukacyjne, które poprzez ćwiczenia i zabawę pomogą w uniknięciu niebezpieczeństwa na jezdni.

     Warto kliknąć także na zakładki:

• Gry i zabawy (Kliknij tutaj!)
• Gadżety (Kliknij tutaj!)

  Zakładki te są dopełnieniem wszystkich ważnych informacji zamieszczonych na stronie. Należy dodać, iż akcje: „Bezpieczny Puchatek” oraz „Bezpieczeństwo dla wszystkich” są skierowane do szkół i zapraszają je do udziału w akcji. Należy tylko wypełnić formularze zgłoszeniowe. Udział w akcjach jest bezpłatny. Zapraszamy do korzystania z powyższych stron, ponieważ bezpieczeństwo drugiego człowieka powinno być dla wszystkich najważniejsze!


Tekst: Arkadiusz Baniak 

 

do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone

Powered by PETRO