"BEZPIECZNA SZKOŁA"

2009-12-21


W Publicznym Gimnazjum im. Książąt Pomorza Zachodniego w Trzebiatowie w ramach zajęć „Bezpieczna Szkoła” i przy udziale programu Bezpieczne Miasto po raz kolejny odbyły się zajęcia szkoleniowe z „pierwszej pomocy”. Od kilku lat w Gimnazjum prowadzone są przez PSSE w Gryficach specjalne szkolenia w trakcie których uczniowie poznają zasady właściwego zachowania, reakcji i zasad udzielania pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia w trakcie wypadków.

Tak było i w tym roku. Uczniowie klas II Gimnazjum spotkali się na takich właśnie zajęciach z Panią Barbarą Bobołowicz – Ratownikiem Medycznym i Panem Marcinem Pulkowskim – Inspektorem Sanepidu w Gryficach. Gimnazjaliści w czasie 2 godz. lekcyjnych mieli okazję teoretycznie poznać zasady udzielania pierwszej pomocy i zachowania w czasie wypadku. Poznali zasadę pierwszej godziny tzw. Złotej Godziny – w której poszkodowany powinien znaleźć się pod fachową opieką medyczną w szpitalu. Czas ten jest elementem dającym duże szanse na przeżycie ofiary tragicznego zdarzenia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób należy postępować z rannym, jak mu pomóc aby nie zaszkodzić, co często niestety się zdarza w wypadkach.

W drugiej części zajęć uczniowie mieli okazję nabyć praktyczne umiejętności m.in. w prowadzeniu akcji reanimacyjnej. Znajomość zasad reanimacji – sławetne 30 na 2 (30 ucisków na klatkę piersiową - 2 wdechy!) może w różnych sytuacjach uratować komuś życie. Trzeba pamiętać, że akcja reanimacyjna powinna być prowadzona w sytuacjach zagrożenia życia do przybycia lekarza. Sytuacje takie mogą przytrafić się każdemu – więc umiejętności i wiedzy nigdy za dużo. Ćwiczenia z fantomami (gumowy manekin) przyniosły dużo frajdy gimnazjalistom.
Trzebiatowskie Gimnazjum bierze udział w konkursie „Bezpieczna Szkoła” organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie. Spotkania z Sanepidem, Ratownikami Medycznymi, Policją są elementem działań w ramach tego konkursu.
Oby wiedza i umiejętności zdobyte na tych zajęciach nie były nigdy potrzebne!
Dziękujemy p. B. Bobołowicz i p. M. Pulkowskiemu za przeprowadzenie ciekawych i wesołych zajęć.

Wojciech Musielak


 

 

 

 

do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone