Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy MDP Jordanów 2008

2008-08-17

W dniach 02 – 17 sierpnia 2008 r., dzieci i młodzież, członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych działających na terenie Gminy Trzebiatów (pow. Gryfice, woj. zachodniopomorskie), kolejny uczestniczyli w obozie szkoleniowo – wypoczynkowym, zorganizowanym wspólnie przez Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie i Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebiatowie, przy wydatnej pomocy Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie, z Burmistrzem Trzebiatowa, Prezesem Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie, dh Sławomirem Ruszkowskim na czele.

W pięknej i malowniczej miejscowości Jordanów (pow. Sucha Beskidzka, woj. małopolskie), na bazie obiektów Zespołu Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego, przez dwa tygodnie szkoliło się i wypoczywało blisko 40 uczestników obozu, w wieku od 10 do 16 lat, z jednostek OSP Trzebiatów, OSP Mrzeżyno i OSP Gołańcz Pom.

Celem tegorocznego obozu było zrealizowanie zadań szkoleniowych zawartych w programie, m.in. zapoznawanie się z podstawowym sprzętem pożarniczym, umiejętnością jego obsługi, zapoznawanie się z przepisami przeciwpożarowymi, doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznawanie się z funkcjonowaniem ochrony przeciwpożarowej, tradycjami i historią ruchu strażackiego w tym rejonie Polski, popularyzowanie zagadnień związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, jak również integracja dzieci i młodzieży działających w młodzieżowych drużynach pożarniczych. Na organizację obozu otrzymaliśmy dofinansowanie z Zarządu Głównego ZOSP RP, ze środków KRUS, na dzieci strażaków – rolników.

Młodzi strażacy, pod baczną opieką kierownictwa, opiekunów i instruktorów: Urszuli Baniak – Kierownika Obozu, opiekunów – Mirosławy Paluszkiewicz i Karoliny Muchowskiej, instruktorów – Wojciecha Paluszkiewicza, Jakuba Bromy oraz niżej podpisanego (Arkadiusza Baniaka – Prezesa OSP Trzebiatów, organizatora Obozu), realizowali bardzo bogaty program szkoleniowo – wypoczynkowy oraz krajoznawczy i w zgodnej opinii wszystkich uczestników, nie mieli czasu na nudę. Dzień na Obozie zaczynał się od pobudki o godz. 7.30 i porannej gimnastyki, zajęć szkoleniowych i sportowych do obiadu i po obiedzie, rozgrywek sportowych po kolacji, a kończył się ciszą nocną o godz. 22.30.

Podczas dwutygodniowego pobytu w górach realizowaliśmy szkolenie pożarnicze, szkolenie wg CTIF, szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, szkolenie sportowe na obiektach szkoły (Hali Sportowej i boisk będących do naszej wyłącznej dyspozycji). Prowadziliśmy zajęcia mające na celu zapoznanie się z historią Jordanowa, Suchej Beskidzkiej, Krakowa, historią regionu, na którym wypoczywaliśmy. Odbywaliśmy wycieczki piesze, po przepięknych okolicach Jordanowa, m.in. weszliśmy na górę Przykiec. Zwiedziliśmy przepiękną, nowoczesną, strażnicę Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej, podziwialiśmy sprzęt będący na wyposażeniu tej straży oraz sprawność tutejszych strażaków. W trakcie pobytu na obozie korzystaliśmy również z basenu w Suchej Beskidzkiej.

Organizowaliśmy również wycieczki autokarowe do wielu pięknych miejsc. Zwiedziliśmy Kraków i jego najważniejsze zabytki: Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice i Rynek Krakowski. Dzięki staraniom Naczelnika OSP Jordanów, dh Andrzeja Gwiazdonika, zwiedziliśmy Szkołę Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie, gdzie uczestnicy obozu mogli się zapoznać z nowoczesnym sprzętem pożarniczym, obiektami szkoły, jej historią i wieloma innymi ciekawostkami. Zwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce i Muzeum Żup Krakowskich, ich piękno wywarło ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki. Wybraliśmy się na wycieczkę do Zakopanego, do przepięknej Doliny Kościeliskiej; cały dzień spędziliśmy na Słowacji, korzystając z uroków Aquaparku „TATRALANDIA” w Liptowskim Miklasie, oferującego ogrom atrakcji dla dzieci i młodzieży; podziwialiśmy piękno gór od strony słowackiej, piękno tamtejszych zabytków, m.in. przepięknego zamku Orawsky Hrad (Orawski Zamek) wznoszącego się na skale, 112 m nad lustrem rzeki Orawy, w miejscowości Orawski Podzamok.

Podczas tych wycieczek mieliśmy wspaniałych przewodników, w osobach: dh Andrzeja Gwiazdonika, dh Franciszka Palacza oraz dh Adam Belowskiego z OSP Jordanów, którym bardzo dziękujemy za okazaną nam pomoc!!!

Cały czas towarzyszyła nam wspaniała, słoneczna pogoda, dzięki temu z naszego miejsca pobytu, obiektów szkoły położonej na urokliwym wzgórzu, mogliśmy podziwiać rozpościerające się przed nami niepowtarzalne widoki na otaczające nas góry, m.in. na masyw Babiej Góry oraz rysujące się w oddali Tatry.

Dni mijały nam bardzo szybko, i trzeba było wracać, niestety... I były to słowa wszystkich uczestników obozu... Wracamy jednak z silnym postanowieniem, za rok tu przyjeżdżamy!!! Taka też jest wola założycieli i użytkowników profilu "Obóz MDP Jordanów 2008, 2009 i 2010", założonego przez uczestników obozu na baaaardzo modnym ostatnio portalu...

Chcemy na tych terenach mieć bazę szkoleniową dla corocznych obozów szkoleniowych MDP z terenu gminy Trzebiatów. Przepiękne tereny, wspaniała życzliwość, przychylność i fachowa pomoc (teoretyczna, praktyczna i sprzętowa) strażaków z OSP Jordanów (jedni z najlepszych w Polsce w CTIF), strażaków KP PSP w Suchej Beskidzkiej, pozwoli naszej młodzieży szkolić się we wspaniałych warunkach, co z pewnością będzie owocować w przyszłości.

W imieniu uczestników obozu dziękujemy jeszcze raz wszystkim tym, dzięki którym ten wyjazd mógł dojść do skutku i mógł przebiegać w tak radosnej atmosferze. Dziękuję Burmistrzowi Trzebiatowa, Prezesowi Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie, dh Sławomirowi Ruszkowskiemu, za współfinansowanie i pomoc w organizacji tego obozu. Dziękuję kierownikowi obozu i opiekunom za ich wspaniałą pracę, dziękuję gospodarzom tego terenu, Dyrektorowi ZS im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego i jednocześnie Prezesowi OSP Jordanów, dh Zbigniewowi Kołatowi. Dziękuję Naczelnikowi OSP Jordanów, dh Andrzejowi Gwiazdonikowi, oraz wszystkim strażakom OSP Jordanów, za ich wspaniałą życzliwość i ogromną pomoc podczas trwania obozu. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy spokojnie i bezpiecznie realizować założone cele szkoleniowo – wypoczynkowe. Dziękuję również strażakom z KP PSP Sucha Beskidzka, z ich Komendantem, bryg. Bogusławem Paterą na czele.

Do zobaczenia za rok!!!


Aspirant Sztabowy
Arkadiusz Baniak


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS! Copyright © 2005 Grzegorz Guga
Wszelkie prawa zastrzeżone