Międzynarodowe Zawody Strażackich Sikawek Konnych - Trzebiatów 2008

2008-06-14

W dniu 14 czerwca 2008r. odbyły się w Trzebiatowie Międzynarodowe Zawody Strażackich Sikawek Konnych - Trzebiatów 2008. Trzebiatów po raz czwarty był gospodarzem tych niezwykłych zawodów.

Ponownie sprzyjały nam "niebiosa", ponieważ poranek był deszczowy i reszta dnia też nie zapowiadała się najlepiej, a jednak ulewny deszcz przestał padać w trakcie przemarszu zawodników pod kościół, a cała parada ulicami Trzebiatowa i zawody odbywały się już w pięknej, słonecznej pogodzie.

Zawody poprzedziła, zgodnie z tradycją, uroczysta parada uczestników zawodów ulicami Trzebiatowa, od Kościoła p/w Macierzyństwa NMP do Stadionu Miejskiego w Trzebiatowie, prowadzona przez jeźdźców na koniach, 2 policjantów z KM Policji w Szczecinie. Prawie kilometrową kolumnę uczestników zawodów prowadziła Orkiestra Garnizonowa Szczecin. Paradę uczestników zawodów, kilkunastu wspaniałych zaprzęgów z sikawkami konnymi, sikawkami przenośnymi, otwierała kompania honorowa strażaków – podhalańczyków z OSP Jordanów, ekipa górali w regionalnych strojach z OSP Szczawnica, strażak w stroju św. Floriana z OSP Grójec Wielki oraz "strażacki rower" z 1911 roku z FFw Wandlitz, kierowany przez Lutza BERNERTA oraz Heinza SCHÖNEWALDA, właściciela kolekcji zabytkowego sprzętu pożarniczego z Wandlitz. Barwny, niezwykły korowód, spotkał się z wielkim zainteresowaniem mediów oraz ogromną owacją licznie zgromadzonych wzdłuż trasy parady mieszkańców Trzebiatowa i okolic.

Ceremonię otwarcia zawodów rozpoczął Dowódca uroczystości, Naczelnik OSP Trzebiatów, dh Wojciech Paluszkiewicz, który złożył meldunek o gotowości do zawodów dla Wiceburmistrza Trzebiatowa, Pana Grzegorza Olejniczaka, który serdecznie przywitał przybyłe na zawody drużyny a zawody otworzył Starosta Powiatu Gryfickiego, Pan Kazimierz Sać.

Trzebiatowskie zawody, rozgrywane od 2005 roku, cieszą się coraz większym zainteresowaniem drużyn. W 2005 roku startowało 13 drużyn, w 2006-21 drużyn, w 2007 i 2008 roku wystartowało u nas 40 drużyn, 400 zawodników z Polski i zagranicy. Organizatorzy zawodów, tj. Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebiatowie, Gmina Trzebiatów i Powiat Gryficki, od początku ich rozgrywania, zapewnili drużynom bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie podczas pobytu na gościnnej ziemii trzebiatowskiej (3 dniowy pobyt, od piątku do niedzieli). W ramach tzw. wpisowego, pobierano tylko 100 zł od drużyny, gdzie np. w Cichowie, w największych tego typu zawodach w Polsce (jednodniowych, rozgrywanych na wolnej przestrzeni, nie na stadionie), wpisowe wynosi 600 zł od drużyny...

Takich atrakcji, takiego programu pobytu jak na naszych zawodach, nie oferuje żaden inny organizator tego typu zawodów w Polsce. Cieszy nas to, że drużyny doceniają nasz wysiłek organizacyjny, i traktują te zawody jako priorytetowe. Skutkuje to tym, że w tym roku Komisja Kwalifikacyjna musiała ograniczać ilość startujących (ograniczyliśmy limit kwaterowanych - do 300 zawodników). Organizatorzy zawodów zapewnili w tym roku ich rekordową obsadę, goszcząc prawie 400 zawodników z Polski i zagranicy, z czego ponad 300 uczestników zawodów było zakwaterowanych przez 3 dni w nadmorskim Mrzeżynie.

W zawodach ogółem wzięło udział 49 drużyn: 19 męskich, 10 kobiecych oraz 9 w kategorii oldboyów, reprezentujących 6 województw: województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie, małopolskie oraz 1 zagraniczna, z FFw Wandlitz w Niemczech.

Zawody odbyły się według tradycyjnego regulaminu, sporządzonego na podstawie regulaminu Zawodów Krajowych w Cichowie, czyli startujące drużyny musiały pokonać tor przeszkód oraz wykonać ćwiczenie bojowe, które polegało na sprawieniu linii ssawnej i linii gaśniczej, uruchomienie sikawki i strącenie "ognika" strumieniem wody.

Wyniki tegorocznych zawodów

W kategorii kobiet i mężczyzn powtórzyli swój sukces ubiegłoroczni zwycięzcy, tj. OSP Golinka w kat. kobiet i OSP Sworawa w kat. męskiej. Drużyna kobieca z OSP Golinka (Gmina Bojanowo, Powiat Rawicz, woj. wielkopolskie) startuje u nas od 2006 roku, zawsze zajmując miejsca na podium. Drużyny z OSP Sworawa (Gmina Poddębice, woj. łódzkie) startują u nas od 2007 roku. W 2007r. wygrały w dwóch kategoriach, męskiej i oldboyów, a w kat. kobiet ich drużyna zajęła 2 miejsce. Drużyna oldboyów z OSP Kalisz Lis (Powiat Kalisz, woj. wielkopolskie) pierwszy raz startowała u nas i od razu sięgnęła po zwycięstwo.

Najstarszą sikawką czterokołową konną (na zaprzęg 2 koni) była sikawka drużyny OSP Przyprostynia (Gmina Zbąszyń, Powiat Nowy Tomyśl, woj. wielkopolskie) - drużyna ta posiada sikawkę z 1885 roku, wyprodukowaną przez Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Najstarszą sikawką przenośną była sikawka drużyny OSP Zabruzdy (Gmina Miastków Kościelny, Powiat Garwolin, woj. mazowieckie) - drużyna ta posiada sikawkę z 1883 roku, wyprodukowaną przez Zakład Braci Mencel z Warszawy, z ul. Czerwonego Krzyża.

Najładniejszy zaprzęg posiadała drużyna z OSP Sworowo (Gmina Pakosław, Powiat Rawicz, woj. wielkopolskie). Zaprzęg powożony jest przez właściciela koni, Pana Ryszarda Przewoźnego z Ostrobudek.

Najlepszą drużyna z woj. zachodniopomorskiego była drużyna z OSP Mrzeżyno – Gmina Trzebiatów

Wielką atrakcją zawodów były drużyny z woj. małopolskiego – OSP Jordanów (Powiat Sucha Beskidzka), pod dowództwem Naczelnika OSP Jordanów, asp.sztab. Andrzeja Gwiazdonika, wystawiła kompanię honorową strażaków, w strojach podhalańczyków, która była wielką atrakcją parady uczestników zawodów. Ich drużyna w kat. oldboyów była jedną z najstarszych drużyn występujących w zawodach. Z kolei OSP Szczawnica (Powiat Nowy Targ) - występowała w historycznych mundurach strażackich, z elementami stroju góralskiego, mając również na wyposażeniu zabytkowe węże strażackie.

Wielką atrakcją był również start drużyny strażackiej z FFw Wandlitz, która startowała w zabytkowych, historycznych strojach z początku XX wieku, które należą do kolekcji muzealnej FFw Wandlitz, należącej do Heinza SCHÖNEWALDA, właściciela kolekcji zabytkowego sprzętu pożarniczego z Wandlitz, której część, sprzęt pożarniczy, umundurowanie i inne akcesoria, były wystawione na specjalnej wystawie – stoisku.

Swoje stoisko, wystawę modeli strażackich sikawek konnych i powozów konnych, prezentował również Pan Zygmunt Karg, który przed rozpoczęciem zawodów wręczył replikę strażackiej sikawki konnej dla przedstawicieli OSP Trzebiatów, Prezesa OSP, dh Arkadiusza Baniaka oraz dh Józefa Kołodyńskiego.

Ogromnie cieszy nas to, że nasz wysiłek organizacyjny jest doceniany przez publiczność, mieszkańców Trzebiatowa, Gminy Trzebiatów i Powiatu Gryfickiego, obserwatorów zawodów, startujące w zawodach drużyny. Dominują w ich wypowiedziach głosy, że ta impreza na trwale wpisała się w kalendarz imprez organizowanych na terenie Gminy Trzebiatów i staje się powoli sztandarową imprezą Gminy Trzebiatów, docenianą w kraju i zagranicą.

Zawody cieszą się również wielkim zainteresowaniem sponsorów, szczególnie tych z Powiatu Gryfickiego, Gminy Trzebiatów, Trzebiatowa i Mrzeżyna, bez których nie bylibyśmy w stanie zorganizować takich zawodów. Tych sponsorów było prawie 40, dotarliśmy prawie do wszystkich firm w Powiecie Gryfickim oraz wysłaliśmy propozycje sponsoringu do wszystkich znaczących firm pożarniczych w Polsce. Udało nam się pozyskać kilkunastu sponsorów z Polski, może byłoby ich więcej, ale tydzień wcześniej odbywały się wielkie Targi Pożarnicze w Kielcach - EDURA 2008. Za możliwość zorganizowania tych zawodów, za pomoc w kultywowaniu historii i tradycji ruchu strażackiego, za pomoc w promocji gminy i powiatu, w imieniu organizatorów zawodów serdecznie dziękuję wszystkim sponsorom!!! Chciałbym aby można było podziękować, przynajmniej ogólnie, wszystkim sponsorom Międzynarodowych Zawodów Strażackich Sikawek Konnych - Trzebiatów 2008!!!

Jako Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebiatowie, jednego z głównych organizatorów tej imprezy, pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tych zawodów, a szczególnie tym osobom, które wspólnie ze mną i druhami OSP Trzebiatów poświęciły mnóstwo czasu aby zawody te mogły odbyć się w tak wspaniałej atmosferze, a cała impreza, włącznie z zawodami mogła mieć tak bogaty program. Dziękuję dla pomysłodawcy rozgrywania tych zawodów w Trzebiatowie, tegorocznego Sędziego Głównego Zawodów, dh Józefa Kołodyńskiego – Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie; dziękuję Zdzisławowi Mieszczyńskiemu – Kierownikowi Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie, Joannie Oksiejuk z Powiatowego Centrum Marketingu przy Starostwie Powiatowym w Gryficach, bryg. Edwardowi Pruskiemu – Komendantowi Powiatowemu PSP w Gryficach, jak również wszystkim druhom z OSP Trzebiatów oraz OSP Mrzeżyno i OSP Gołańcz Pom., pomagającym podczas trwania zawodów i imprez towarzyszących.

W imieniu organizatorów zawodów oraz wszystkich startujących drużyn, dziękuję bardzo serdecznie Komisji Sędziowskiej, w skład której wchodzili: dh Józef Kołodyński, dh Marek Farmuz (OSP Ościęcin, woj. zachodniopomorskie), dh Wiesław Łopata (OSP Sworawa, woj. łódzkie), dh Roman Maszkiewicz (OSP Garwolin-Leszczyny, woj. mazowieckie), asp. Piotr Maniecki (OSP Przyprostynia, woj. wielkopolskie) oraz asp. sztab. Andrzej Gwiazdonik (OSP Jordanów, woj. małopolskie). Dzięki ich pracy zawody przebiegały sprawnie i bezpiecznie.

Do wszystkich kieruję serdeczne, strażackie podziękowania i pozdrowienia – DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!


Prezes OSP Trzebiatów
Arkadiusz Baniak


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone