Łowcy Głów

2006-09-22

W dniu 22 września br., o godzinie 09:30, rozpoczęto wyławianie z Regi zabytkowych "Głów Delfinów" z kamiennego mostu na ul. Dworcowej, w brutalny sposób zdewastowanych i wrzuconych do Regi. Most powstał w 1905 roku i dotrwał aż do tego feralnego dnia, w którym nieznani sprawcy okazali szczyt głupoty i bezmyślności niszcząc ten cenny zabytek. W akcji podniesienia "Głów Delfinów" z dna rzeki zaangażowano płetwonurków z OSP Trzebiatów, obsadę wozu bojowego GBA-2,5/16 OSP Trzebiatów do zabezpieczenia działań, dźwig z Jednostki Wojskowej 3346 z Mrzeżyna do podniesienia "głów" oraz pracowników ZDGiGK. Koordynatorem całej akcji był Dyrektor Zarządu Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Pan Józef Domański, który zorganizował i nadzorował działania na powierzchni, a w wodzie koordynatorem działań był dowódca sekcji płetwonurków z OSP Trzebiatów, dh Jacek Kabata. Działania w wodzie utrudnione były silnym prądem Regi oraz rozrzuconymi w wielu miejscach elementami "głów delfinów", które rozpadły się w trakcie dewastacji lub rozbiły się w trakcie spadania z mostu, jednak przy odpowiednim skoordynowaniu działań podnoszenie zniszczonych głów odbywało się sprawnie. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób cała akcja zakończyła się powodzeniem i już niebawem będzie można znowu podziwiać "głowy delfinów" na swoim miejscu. Możemy mieć tylko nadzieję, że nigdy więcej "nie opuszczą" one swojego miejsca a osoby odpowiedzialne za ten chuligański wyczyn zostaną wykryte i surowo ukarane.

Nie można zapomnieć w tym miejscu o podziękowaniach wszystkim osobom zaangażowanym w tą akcję:

  • Panu Domańskiemu za sprawną koordynację akcji,
  • Dowódcy Jednostki Wojskowej 3346 z Mrzeżyna za użyczenie dźwigu do podniesienia uszkodzonych elementów,
  • Dowódcy 36 BZ w Trzebiatowie za zwolnienie jednego z płetwonurków na czas trwania akcji oraz wszystkim tym którzy w tych działaniach "fizycznie" uczestniczyli.

To dzięki nim już niedługo będziemy mogli ponownie podziwiać nasze "Delfiny".

Drodzy Państwo, szanujmy otaczające nas zabytki, szanujmy dorobek kultury wielu pokoleń, pozwólmy aby inni, aby nasi potomkowie, za kilkadziesiąt lub kilkaset lat, mogli również je podziwiać!!!


rzecznik prasowy sekcji płetwonurków OSP Trzebiatów
dh Paweł Tarnowski


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone