Międzynarodowe Zawody Strażackich Sikawek Konnych - Trzebiatów

2006-09-09

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, odbyły się w Trzebiatowie II Międzynarodowe Zawody Sikawek Konnych - Trzebiatów. W sobotę, 09 września 2006 r., Trzebiatów przywitał zawodników, zaproszonych gości oraz kilkutysięczną widownię piękną, słoneczną pogodą, pomimo wcześniejszych, kilkudniowych opadów deszczu. Widać było, że Św. Florian czuwał nad organizatorami zawodów i sprezentował wszystkim wspaniałą, wymarzoną pogodę do sportowej rywalizacji, połączonej ze wspaniałą zabawą, umiejętnie podgrzewaną przez prowadzących zawody konferansjerów.

Zawody poprzedziła uroczysta parada uczestników zawodów ulicami Trzebiatowa, od Kościoła p/w Macierzyństwa NMP do Stadionu Miejskiego w Trzebiatowie, prowadzona przez jeźdźców na koniach, 2 policjantów z KM Policji w Szczecinie oraz jeźdźców ze Stadniny Koni w Nowielicach, jednego w mundurze galowym strażaka – ochotnika, w asyście dwóch muszkieterów. Kolumnę uczestników zawodów prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działającą przy OSP Płoty.

Przemarsz kawalkady wspaniałych zaprzęgów z sikawkami konnymi, sikawkami przenośnymi oraz ciągnionej przez zaprzęg z SK Nowielice, wspaniale utrzymanej, zabytkowej motopompy "Smektal" z OSP Jordanów, wraz z obsadą złożoną ze strażaków – seniorów z tejże straży, spotkał się z ogromną owacją licznie zgromadzonych wzdłuż trasy parady mieszkańców Trzebiatowa i okolic.

Ceremonię otwarcia zawodów rozpoczął Dowódca uroczystości, Naczelnik OSP Trzebiatów, dh Wojciech Paluszkiewicz, który złożył meldunek o gotowości do zawodów dla Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie, dh Sławomira Ruszkowskiego (Burmistrza Miasta i Gminy Trzebiatów), który serdecznie przywitał przybyłe na zawody drużyny a zawody otworzył Starosta Powiatu Gryfickiego, Pan Kazimierz Sać.

W tym roku organizatorami zawodów byli:

  • Powiat Gryficki,
  • Gmina Trzebiatów oraz
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebiatowie, przy współudziale Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie.

W zawodach ogółem wzięło udział 21 drużyn, 15 męskich, 5 kobiecych, reprezentujących województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie i małopolskie oraz 1 zagraniczna, z Wandlitz w Niemczech, a obserwatorami zawodów były w tym roku delegacje zagraniczne ze Słowacji, Węgier i Szwajcarii, na czele których byli: Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej z Nitry płk Daniel Knazko, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej z Tatabanya płk Antal Molnar, przedstawiciel Straży Pożarnej ze Szwajcarii, Pan Jurgen Kern, a obserwatorem zawodów z południa Polski, z woj. małopolskiego, był Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej, bryg. Bogusław Patera.

Zawody odbyły się według tradycyjnego regulaminu, sporządzonego na podstawie regulaminu Zawodów Krajowych w Cichowie, czyli startujące drużyny musiały pokonać tor przeszkód oraz wykonać ćwiczenie bojowe, które polegało na sprawieniu linii ssawnej i linii gaśniczej, uruchomienie sikawki i strącenie "ognika" strumieniem wody.

Wśród aplauzu i dopingu publiczności, wspaniale bawiącej się na trybunach trzebiatowskiego stadionu, startowały najpierw drużyny kobiece. W wyniku zaciętej rywalizacji wygrała drużyna z OSP Sworowo (woj. wielkopolskie), przed drużynami z OSP Golinka i OSP Tuchorza (obie z woj. wielkopolskiego), czwarte miejsce, ze stratą 1 pkt. zajęła drużyna miejscowa, OSP Trzebiatów.

Trzeba przyznać, że w tej konkurencji drużyny kobiece prezentowały umiejętności porównywalne z drużynami męskimi i w ewentualnej wspólnej punktacji nie byłyby na ostatnich miejscach. Rywalizację męską również zdominowały drużyny w woj. wielkopolskiego, które oprócz kilkuletniego doświadczenia w startach w tego typu zawodach posiadają również wspaniale zachowane i utrzymane sikawki konne, dzięki którym uzyskują kilkupunktową przewagę w ocenie za prezentację.

Zawody wygrała drużyna z OSP Golinka, przed OSP Sworowo i OSP Łagowo. Puchar za "wygranie" rywalizacji drużyn zagranicznych otrzymała drużyna z Wandlitz, która nie miała w tym roku konkurencji, ale goście ze Słowacji, Węgier i Szwajcarii, a także przedstawiciele z Czech, zapowiedzieli, że w przyszłym roku na 100 % pojawią się w Trzebiatowie ze swoimi drużynami i pokażą co potrafią! Puchar i nagrodę za najładniejszy zaprzęg otrzymał zaprzęg z OSP Sworowo a puchar dla drużyny, która pokonała największą ilość kilometrów aby dojechać do Trzebiatowa, otrzymała drużyna z OSP Szczawnica (woj. małopolskie).

Furorę wśród publiczności i zawodników wzbudzały drużyny z woj. małopolskiego, które może nie wypadły najlepiej w końcowej klasyfikacji, ale bezwzględnie "wygrały" sympatię publiczności. Drużyna z OSP Szczawnica wystąpiła w umundurowaniu strażackim z elementami regionalnego stroju góralskiego, w oryginalnych hełmach z końca XIX wieku, dopingowana "oryginalnie" przez Zbójnika – Harnasia, w którego postać wcielił się Naczelnik OSP Szczawnica, dh Ryszard Poręba, który dodatkowo przez całe zawody rozśmieszał publiczność, zawodników i konferansjerów, próbując co rusz coś "zazbujować", porwać jakąś pannę lub też "wchodząc w chwilowe posiadanie" samochodu "ratowniczo gaśniczego" OSP Ościęcin "zabudowanego" na samochodzie osobowym marki Fiat 126p "Maluch", na którym druhowie z Ościęcina z humorem i zabawą uczestniczą w wielu pokazach! Natomiast drużyna z OSP Jordanów, mimo wielu przeciwności, wystartowała w zawodach i otrzymała największy aplauz publiczności, bo sprawnie ukończyła konkurencję a należy zaznaczyć, że ich średnia wieku przekraczała 55 lat, czyli dla większości ze startujących mogliby być dziadkami i właśnie za to oraz za wspaniałą prezentację i podtrzymywanie wspaniałych, wieloletnich tradycji strażackich otrzymali oni nagrodę od organizatorów, najnowszy hełm strażacki ZS-03 ufundowany przez KZPT Kalisz. Po jednym takim hełmie otrzymały również drużyny z OSP Sworowo i OSP Szczawnica.

Wszyscy uczestnicy zawodów byli pod ogromnym wrażeniem, komentując szeroko sprawną organizację zawodów, atrakcyjność nagród (m.in. dwie łodzie ufundowane przez firmę Technic Industry z Trzebiatowa oraz weekend dla 16 osób w ekskluzywnym Centrum Zdrowia, Urody i Rekreacji "Geovita" w Mrzeżynie) oraz bogaty program pobytu na gościnnej ziemi trzebiatowskiej. Należy bowiem zaznaczyć, że organizatorzy zapewniali drużynom bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na czas pobytu Trzebiatowie (zakwaterowanie w nadmorskim Mrzeżynie), tj. od piątku do niedzieli, jak również przygotowując wiele atrakcji, z zabawą integracyjną włącznie, a tego chyba nikt inny w Polsce, w tego typu zawodach, nie zapewnia. Wszystko to, jak mówili uczestnicy zawodów, pozostawia wspaniałe wrażenia i wszyscy zapowiedzieli swój przyjazd za rok.

Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy wspaniale bawili się przy muzyce granej przez zespoły regionalne oraz gwiazdę wieczoru, zespół "Bayer Full". Również organizatorzy, mimo wielu pochwał, wiedzą co jeszcze powinni poprawić i obiecują, że za rok będzie jeszcze lepiej, jeszcze ciekawiej! Chociaż zdajemy sobie sprawę, że ogranicza nas teren, bo rozgrywanie zawodów na stadionie ma swoje ograniczenia, a również bogaty program dodatkowy wymusza na organizatorach ograniczenie zawodów do maksymalnie 30 startujących drużyn. Już teraz cieszy nas to, że wysiłek organizacyjny jest doceniany przez publiczność, mieszkańców Trzebiatowa, Gminy Trzebiatów i Powiatu Gryfickiego, obserwatorów zawodów, którzy uważają, że ta impreza na trwale wpisze się w kalendarz imprez Trzebiatowskich i może być sztandarową imprezą Gminy Trzebiatów i Powiatu Gryfickiego.

Za możliwość zorganizowania tych zawodów, za pomoc w kultywowaniu historii i tradycji ruchu strażackiego, za pomoc w promocji gminy i powiatu, w imieniu organizatorów zawodów serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, których lista jest bardzo długa (około 30 firm, ośrodków wypoczynkowych itp.). Będziemy bardzo wdzięczni jeśli nasze podziękowania dla tych sponsorów będą opublikowane w prasie.

Jako Prezes OSP Trzebiatów, jednego z głównych organizatorów tej imprezy (konferansjer zawodów, tak poza etatem), pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali przy organizacji tych zawodów, a szczególnie tym osobom, które wspólnie ze mną i druhami OSP Trzebiatów poświęciły mnóstwo czasu aby zawody te mogły odbyć się w tak wspaniałej atmosferze, były tak doskonale przygotowane i przeprowadzone, a cała impreza, włącznie z zawodami mogła mieć tak bogaty program, dziękuję dh Józefowi Kołodyńskiemu – Komendantowi Gminnemu OSP w Trzebiatowie, Zdzisławowi Mieszczyńskiemu – Kierownikowi Referatu Promocji UMiG Trzebiatów oraz Tomaszowi Białemu z Powiatowego Centrum Marketingu przy Starostwie Powiatowym w Gryficach, jak również wszystkim druhom z OSP Trzebiatów oraz druhom z OSP Mrzeżyno i OSP Gołańcz Pom., pomagającym podczas trwania zawodów i imprez towarzyszących.

Publiczności, uczestnikom zawodów i gościom mówimy głośno – do zobaczenia za rok!!!


Prezes OSP Trzebiatów
asp. sztab. Arkadiusz Baniak


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone