Obóz szkoleniowo - wypoczynkowy MDP "Zawoja"

2006-08-25

W sierpniu br., dzieci i młodzież strażacka, członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych działających w gminie Trzebiatów (pow. Gryfice, woj. zachodniopomorskie), uczestniczyli w pierwszym od momentu utworzenia tutejszych OSP, obozie szkoleniowo – wypoczynkowym, zorganizowanym przez Ochotniczą Straż Pożarna w Trzebiatowie, przy pomocy Urzędu Miasta i Gminy w Trzebiatowie, z Burmistrzem Miasta i Gminy Trzebiatów, Prezesem Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie, dh Sławomirem Ruszkowskim na czele. W pięknej i malowniczej miejscowości Zawoja (pow. Sucha Beskidzka, woj. małopolskie), u stóp Babiej Góry, w OW "ZAWOJANKA", wypoczywało blisko 40 uczestników obozu, w wieku od 9 do 18 lat, z jednostek OSP Trzebiatów, OSP Mrzeżyno i OSP Gołańcz Pom.

Celem tegorocznego, pierwszego w dziejach tutejszych jednostek OSP, wspólnego wyjazdu dzieci i młodzieży było zapoznanie się z funkcjonowaniem ochrony przeciwpożarowej, tradycji i historii ruchu strażackiego w tym rejonie Polski, popularyzowanie zagadnień związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, jak również integracja dzieci i młodzieży działających w młodzieżowych drużynach pożarniczych.

Organizatorzy tego wyjazdu bardzo duży nacisk położyli na zapoznanie się z walorami krajoznawczymi, mając na celu ukazanie piękna terenów polskiej części Beskidu Żywieckiego, Pasma Babiogórskiego, piękna miejsc gdzie urodził się i dorastał Karol Wojtyła, Nasz Nieodżałowany Papież Jan Paweł II. Młodzież strażacka zwiedzała Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską, mając możliwość uczestniczenia w mszy św. koncelebrowanej przez Kardynała Franciszka Macharskiego. Przewodnikiem po tych terenach i osobą, która nam służyła pomocą podczas całego obozu, był nasz przyjaciel, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, brygadier Bogusław Patera. Zwiedzaliśmy przepiękną, nowoczesną, strażnicę Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej, podziwialiśmy sprzęt będący na wyposażeniu tej straży oraz sprawność tutejszych strażaków. Podczas dziesięciodniowego pobytu w górach zrealizowaliśmy bardzo bogaty program, organizując również wycieczki autokarowe i piesze do wielu pięknych miejsc. Zwiedziliśmy Zakopane; wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę; cały dzień spędziliśmy na Słowacji, korzystając z uroków Aquaparku "Tatralandia" w Liptowskim Miklasie, oferującego ogrom atrakcji dla dzieci i młodzieży; podziwialiśmy piękno gór od strony słowackiej, piękno tamtejszych zabytków, m.in. przepięknego zamku Orawsky Hrad (Orawski Zamek) wznoszącego się na skale, 112 m nad lustrem rzeki Orawy, w miejscowości Orawski Podzamok. Uczestniczyliśmy w spływie Przełomem Dunajca, z miejscowości Sromowce Wyżne do Szczawnicy, podczas którego flisacy barwnie opowiadali nam o historii, legendach i urokach tych terenów, a po zakończeniu spływu mogliśmy wypocząć przy ognisku, zorganizowanym dla nas przez druhów z OSP Szczawnica, gdzie mogliśmy również posilić się pysznymi kiełbaskami z grilla.

Za okazaną nam pomoc serdecznie dziękujemy druhom z OSP Szczawnica, na czele których byli:

  • Prezes – dh Rafał Zachwieja,
  • Naczelnik – dh Ryszard Poremba.

Młodzi strażacy, pod baczną opieką opiekunów:

  • Urszuli Baniak,
  • Mirosławy i Wojciecha Paluszkiewiczów,
  • Jakuba Bromy oraz Arkadiusza Baniaka – Prezesa OSP Trzebiatów,

na własnych nogach zdobyli również dwa szczyty górskie, Mosorny Groń (1045 m n.p.m.) oraz Królowa Beskidów - Babią Górę - wznoszącą się 1725 m.n.p.m., najwyższy szczyt Beskidów, w co wielu uczestników obozu nie wierzyło przed wyruszeniem na wyprawę. A po zdobyciu Babiej Góry wiara we własne siły bardzo u nich urosła, mogliby przysłowiowe "góry przenosić"!!!

Na zakończenie pobytu, dzięki uprzejmości kierownictwa OTN "Mosorny Groń", wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym wiodącym na szczyt góry Mosorny Groń, gdzie przy przepięknej pogodzie mogliśmy podziwiać rozpościerający się przed nami niepowtarzalny widok na masyw Babiej Góry, Policy, Jałowca a dalej na Beskid Żywiecki, Makowski i Tatry. W trakcie pobytu na obozie kilkakrotnie korzystaliśmy również z basenu w Suchej Beskidzkiej. Dni mijały nam bardzo szybko i trzeba było wracać, niestety... I były to słowa większości uczestników... Wracamy jednak z silnym postanowieniem, za rok tu przyjeżdżamy!!! Chcemy na tych terenach mieć bazę szkoleniową dla corocznych obozów szkoleniowych MDP z terenu gminy Trzebiatów. Tutejsza okolica, przychylność i fachowa pomoc (teoretyczna, praktyczna i sprzętowa) strażaków z Suchej Beskidzkiej, Jordanowa (jedni z najlepszych w Polsce w CTIF), pozwoli naszej młodzieży szkolić się we wspaniałych warunkach, co z pewnością będzie owocować w przyszłości.

W imieniu uczestników obozu dziękujemy jeszcze raz wszystkim tym, dzięki którym ten wyjazd mógł dojść do skutku i mógł przebiegać w radosnej atmosferze. Dziękuję Burmistrzowi Miasta i Gminy Trzebiatów, Prezesowi Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie, dh Sławomirowi Ruszkowskiemu, za współfinansowanie i pomoc w organizacji tego obozu. Dziękuję opiekunom, dziękuję gospodarzom tego terenu, kierownictwu OW "Zawojanka", strażakom z KP PSP Sucha Beskidzka, z ich Komendantem, bryg. Bogusławem Paterą na czele, strażakom z OSP Szczawnica, KP PSP Nowy Targ oraz kierownictwu OTN "Mosorny Groń". Do zobaczenia za rok!!!


Prezes OSP Trzebiatów
asp. sztab. Arkadiusz Baniak


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone