Ulice pod lupą - stawiają na monitoring

2006-07-12

W Trzebiatowie i Gryficach będzie bezpieczniej. Oba miasta postanowiły baczniej przyjrzeć się na to co dzieje się na ulicach i objąć je monitoringiem. W Trzebiatowie i Gryficach zainstaluje się po jednej kamerze. Łącznie każde z miast ma ich już co najmniej pięć. Najwięcej w monitoring zainwestował Trzebiatów. Kilka dni temu miasto podpisało umowę na postawienie kamery przy zbiegu ulic II Pułku Ułanów i Ogrodowej. Dzięki temu będzie można nadzorować ul. Zagórską (w kierunku Gryfic) i ul. Kamieniecką (w kierunku Kamienia Pomorskiego). Nowa kamera (szybkoobrotowa) ma być zainstalowana najpóźniej do końca listopada br.. Będzie można nią rejestrować wydarzenia zarówno w dzień (w kolorze), jak i w nocy. Urządzenie kosztuje 45 tys. zł. Jego zakup sfinansuje samorząd Trzebiatowa. Będzie to już siódma kamera na ulicach miasta. Całe przedsięwzięcie jest realizowane w ramach gminnego programu "Bezpieczne Miasto".

- Pozwoli to nam na monitorowanie wjazdu i wyjazdu z miasta. W przyszłym roku zostanie kupiona kolejna kamera i na tym zakończymy cały program monitoringu. Stanie ona przy stadionie, bo nasza drużyna awansowała do trzeciej ligi, a tam wymogi bezpieczeństwa są znacznie większe. Do szczęścia brakuje nam jeszcze jednej kamery na światłach przy ul Kościuszki - wyjaśnia Władysław Michalski koordynator programu "Bezpieczne Miasto".

Pierwsze kamery w Trzebiatowie pojawiły się w 2000 roku. Obecnie centrum monitoringu mieści się w siedzibie policji, ale być może już niedługo pojawi się kolejne. Miasto planuje je zlokalizować w ratuszu, a konkretnie w biurach Straży Miejskiej. W tym celu chce pozyskać pieniądze ze specjalnego funduszu PZU. W Gryficach nowa kamera będzie natomiast szóstą z kolei. Zostanie zainstalowana w centrum miasta na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego ze Strzelecką.

Czy monitoring spełnia swoją rolę?

- Skończyło się przesiadywanie i picie alkoholu w centrum miasta. Przy elektrowni, gdzie zbierają się trocie i łososie, przynajmniej w dzień nie ma kłusowników, W ochronie przed wandalami objęliśmy monitoringiem też dworzec PKP i jego tereny - wylicza W. Michalski. Ale to nie koniec prewencji. Przy wjazdach do Trzebiatowa postawiono tablice informujące, że miasto jest monitorowane.


Kurier Szczeciński


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone