"Bezpieczna Woda" w Mrzeżynie

2006-07-02

Od 4 lat lat, w pierwszą niedzielę lipca odbywa się w Mrzeżynie festyn edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży pn. "Bezpieczna Woda", którego główną ideą jest przybliżenie wszystkim przebywającym na gościnnej ziemi trzebiatowskiej, wypoczywających nad morzem, na plażach w Mrzeżynie i Rogowie, a w szczególności dzieciom i młodzieży, zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, bezpieczeństwa w życiu codziennym, zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

W tym roku, w dniu 02 lipca, port rybacki w Mrzeżynie, gościł uczestników i odbiorców IV Festynu Edukacyjnego "Bezpieczna Woda", którego głównymi organizatorami są: Rada Koordynacyjna ds. programu "Bezpieczne Miasto", Urząd Miasta i Gminy w Trzebiatowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Mrzeżyna, Zakład Gminny "Mrzeżyno" Sp. z o.o.,

a uczestniczą w nim przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, sygnatariuszy powstałego w 1998 roku programu "Bezpieczne Miasto Trzebiatów", tj. Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Trzebiatowie, skupiający Ochotnicze Straże Pożarne z Trzebiatowa, Mrzeżyna i Gołańczy Pom.; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Gryficach; Policja Zachodniopomorska, reprezentowana przez policjantów z Komisariatu Policji w Trzebiatowie, Komendy Powiatowej Policji w Gryficach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie; Placówka Żandarmerii Wojskowej w Trzebiatowie, Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Rewalu; wspomagani przez ratowników WOPR-u zabezpieczających plaże w Mrzeżynie i Rogowie. Jak co roku wielką pomocą służyły nam również służby leśne, Nadleśnictwo Gryfice i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie; Urząd Morski w Szczecinie; jak również dowództwo i żołnierze JW 3336 w Mrzeżynie.

Tradycyjnie już, od kilku lat towarzyszy nam wspaniała, słoneczna pogoda, która pomaga ściągać nam do mrzeżyńskiego portu rzesze publiczności, ciekawej co tym razem przygotują organizatorzy. Tegoroczny festyn miał dodatkową myśl przewodnią, tj. "Ratujmy ludzkie życie -nauczmy się pomagać innym" i towarzyszyła nam ona przez cały czas trwania tegorocznego festynu.

Organizatorzy oraz służby mundurowe przygotowały wiele stoisk, na których dzieci i młodzież przebywająca na koloniach i obozach, turyści i wczasowicze, mieszkańcy Mrzeżyna, Rogowa i innych miejscowości z terenu gminy Trzebiatów, mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem i sprzętem służb mundurowych, służb ratowniczych (Straży Pożarnej i WOPR-u) oraz służb dbających o szeroko pojęte bezpieczeństwo. Można było sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej na stoisku Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie wraz ze strażakami z OSP Trzebiatów, instruktażu udzielał dh Antoni Ludwicki, na co dzień instruktor z PCK w Gryficach.

Scena usytuowana w porcie była miejscem wielu konkursów i instruktaży mających na celu omówienie i przypomnienie zasad bezpiecznego wypoczynku nad morzem, udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zachowania się przy zetknięciu z agresywnym psem, itp.. Konkursy tematyczne i rysunkowe, informujące i przypominające o zasadach bezpieczeństwa, przeprowadził WOPR oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Mrzeżyna, a wszystkich uczestników uhonorowano nagrodami i pamiątkami. Dla odbiorców festynu przygotowano ulotki, informatory i poradniki związane z bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i dorosłych:

  • "Poradnik Bezpiecznych Zachowań dla Dzieci",
  • "Bezpieczne Wakacje 2006",
  • "Witaj Przybyszu Spragniony Morza, Plaży i Słońca",
  • "Rada Koordynacyjna ds. programu Bezpieczne Miasto Radzi".

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy ratowniczo – gaśnicze, przeprowadzone na wodach kanału portowego, w których wzięły udział siły i środki wydzielone przez:

  • Ochotniczą Straż Pożarną w Mrzeżynie,
  • Ochotniczą Straż Pożarna w Trzebiatowie,
  • KP PSP w Gryficach,
  • Lasy Państwowe,
  • WOPR i
  • służby medyczne JW 3336 Mrzeżyno.

Założeniem ćwiczenia, wykonywanego wspólnie przez wyżej wymienione służby, był pożar na kutrze rybackim, który wpłynął na wody kanału, z jednoczesnym pożarem poszycia leśnego w nadmorskim pasie leśnym biegnącym wzdłuż kanału portowego, po jego drugiej stronie oraz ratownictwo wodne – podejmowanie rozbitków z wód kanału portowego. W akcji ratowniczo – gaśniczej brał udział kuter rybacki, "przemieniony" w kuter gaśniczy, z załogą utworzoną przez strażaków z OSP Mrzeżyno, płetwonurkowie z sekcji płetwonurków działającej przy OSP Trzebiatów, ratownicy WOPR, podejmujący wspólnie rozbitków z wody; lekki samochód gaśniczo – patrolowy z Nadleśnictwa Gryfice oraz dwa samoloty gaśnicze "Dromader" z Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Szczecinie.

Pokaz sprawności strażaków, woprowców i leśników na wodzie, lądzie i w powietrzu spotkał się z ogromnym aplauzem obserwującej pokaz publiczności, która była pod wrażeniem sprawnie zorganizowanej i przeprowadzonej akcji ratowniczo – gaśniczej, prowadzonej wspólnie przez kilka różnych służb. Po zakończeniu ćwiczeń, tradycyjnie już, "kuter gaśniczy" z druhami OSP Mrzeżyno na pokładzie, przedefilował przed zgromadzoną na nabrzeżu publicznością, podając 3 prądy gaśnicze i stawiając "kurtynę wodną", które wraz z promieniami słonecznym utworzyły przepiękną tęczę!!!

Pokazy na wodzie zakończono akcją ratowniczą strażaków – płetwonurków z jednostki OSP Trzebiatów, którzy zaprezentowali różne możliwości skoku do wody w miejscach gdzie brzeg jest wysoki, poszukiwanie osób pod wodą a także sposoby udzielania pierwszej pomocy na wodzie po znalezieniu i wydobyciu poszkodowanego.

Przez cały czas trwania festynu licznie oblegane były stoiska poszczególnych służb, gdzie wszyscy chętni mogli dotknąć i przymierzyć sprzęt będący na ich wyposażeniu, dowiedzieć się o charakterze i specyfice służby w poszczególnych formacjach mundurowych oraz otrzymać wyczerpujące odpowiedzi na wszelkie zadawane pytania, no i oczywiście można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia!!!

Tegoroczny festyn, w opiniach wygłaszanych przez jego odbiorców, był bardzo udany a jego walory mogli również obserwować telewidzowie w całej Polsce, ponieważ festyn transmitowała "na żywo" telewizja TVN 24, której ekipa miała kilka wejść na antenę ogólnopolską, a efektem tego były telefony do organizatorów festynu od kilku innych redakcji telewizyjnych, zainteresowanych tym co się dzieje w Mrzeżynie. Uważamy, że przekazywane odbiorcom festynu, w formie rekreacyjno – zabawowej, informacje z zakresu bezpieczeństwa, są dobrym sposobem na szerzenie edukacji na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa, pokazania sprawności i wyszkolenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w pasie nadmorskim, co owocuje zmniejszeniem ilości wypadków w wodzie i na lądzie – tak było również w tym roku!

W przyszłym roku organizujemy V Festyn "Bezpieczna Woda", jubileuszowy, w związku z tym już teraz organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, na miarę pierwszego jubileuszu. Ustaliliśmy już datę przyszłorocznego festynu, sobota, 30 czerwiec 2007 r., godz. 15:00 – 18:00!!! Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do Mrzeżyna, do portu rybackiego!!! Do zobaczenia!!!


Prezes OSP Trzebiatów
asp. sztab. Arkadiusz Baniak


do góry

Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!
Wszelkie prawa zastrzeżone